poniedziałek, 26 listopada 2012

Zaburzenia sensoryczne


U osób autystycznych występują zaburzenia zmysłów. Jedną z pierwszych osób, które opisały zaburzenia w odbiorze i przetwarzaniu bodźców zmysłowych u osób autystycznych był Carl Delacato. Na początku lat 70. przeprowadził badania, które pozwoliły mu stwierdzić, iż dzieci autystyczne mają uszkodzenia mózgu i z tego powodu praca kanałów sensorycznych może zostać zakłócona na jeden z trzech sposobów:

Nadwrażliwość: do mózgu przedostaje się zbyt duża ilość bodźców, by mogły być one prawidłowo przetwarzane.
Zbyt mała wrażliwość: do mózgu dociera zbyt mała ilość bodźców.
Biały szum: kanały sensoryczne wytwarzają własne bodźce, co powoduje, że przekaz ze świata zewnętrznego jest zakłócony, bądź w ogóle nie jest dopuszczony do mózgu.

Występujące zaburzenia sensoryczne wyjaśniają, dlaczego autystycy zachowują się dziwnie w sytuacjach, które nam wydają się zupełnie normalne.

Dotyk
Nadwrażliwość: dziecko unika dotyku, reaguje negatywnie na dotyk ubrania, nie znosi zmian temperatury i ciśnienia, wybiera miękkie zabawki, nie toleruje bólu, woli własny dotyk, który jest zawsze delikatny.
Zbyt mała wrażliwość: dzieci te potrafią się śmiać podczas otrzymania klapsa, gryzą się, uderzają, szczypią.

Węch
Nadwrażliwość: powinniśmy zrezygnować z używania odświeżaczy powietrza, dezodorantów, niektórych past do zębów, perfum. Ubranie dziecka należy prać w proszkach bez zapachu.
Zbyt mała wrażliwość:  dzieci poszukują silnych doznań zapachowych w swoim otoczeniu.

Smak
Nadwrażliwość: wskazane jest podawanie dziecku potraw nie zawierających przypraw i najpożywniejszych, gdyż dzieci nadwrażliwe mają mały apetyt i nie zjedzą żadnej dużej porcji.
Zbyt mała wrażliwość: dziecko nie jest zdolne do odróżniania smaków, zatem może zjeść nawet substancje, które są niejadalne, np. środki do czyszczenia.

Słuch
Nadwrażliwość: dziecko nie reaguje na inne dźwięki niż te, które samo wytwarza, często podejrzewane są przez swoich rodziców o upośledzenie słuchu. Objawiają agresję na dźwięk odkurzacza czy silnika autobusu.
Zbyt mała wrażliwość: dziecko potrzebuje dużo stymulacji dźwiękowej.

Wzrok
Nadwrażliwość: należy ograniczyć silne bodźce wzrokowe, dzieci lubią oglądać bardzo małe przedmioty, unikają jaskrawych kolorów i błyszczących powierzchni.
Zbyt mała wrażliwość: wpatrują się w źródło ostrego światła (słońca, żarówki), bawią się dłońmi w polu widzenia, lubią rzucać przedmiotami i obserwować je w locie.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam lepiej zrozumieć zachowanie dzieci autystycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz