niedziela, 18 listopada 2012

Dieta u dzieci z autyzmem


Dzieci autystyczne bardzo często mają problemy związane z odżywianiem. Gdy przyglądamy się ich grupie, zazwyczaj zaskakuje nas stan ogólnego niedożywienia. Część zwolenników leczenia za pomocą specjalnej diety uważa, że dzieci autystyczne mają nietypowy metabolizm, zwłaszcza jeśli chodzi o witaminy, aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Proponują oni podawanie tych składników w większej ilości umożliwiającej organizmowi ich wykorzystanie.
Kolejne założenie mówi, że jeśli organizm nie funkcjonuje prawidłowo, nie będzie także prawidłowo funkcjonował mózg i układ nerwowy. Kuracja miałaby więc polegać na zapewnieniu mózgowi jak najlepszego wewnętrznego środowiska do działania- zgodnie z powiedzeniem „w zdrowym ciele zdrowy duch”.
Dieta uzupełniająca powinna obejmować: witaminy( B complex), kwas nikotynowy( niacyna), kwas askorbinowy (witamina C), tiaminę, pirydoksynę i kwas foliowy. Inne substancje to jony cynku, magnezu, kwas moczowy i L(+) glutaminian.
Rimland zbadał reakcję 200 dzieci autystycznych na wzbogaconą dietę. Stwierdzono wzrost apetytu oraz polepszenie w zakresie uspołecznienia oraz mowy.

Odpowiednio dobrana dieta w leczeniu autyzmu może być kluczem do sukcesu.
U dzieci z autyzmem w 70%  skuteczne okazuje się zastosowanie diety bezglutenowej, bezmlecznej i bezcukrowej.  Jeżeli chcemy wprowadzić dietę to trzeba robić to konsekwentnie. Ograniczanie tylko tych produktów, których dziecko nie może jeść może nie przynieść oczekiwanego przez nas rezultatu.
Warto pamiętać, że częstą chorobą  występującą u dzieci z autyzmem jest zespół cieknącego jelita, który powoduje przepływ peptydów z jelit do układu krwionośnego a stamtąd do całego ciała łącznie z mózgiem. Są to związki niekompletnie stawionych cząstek białek jakie znajdują się w glutenie. Ich przedostawanie się do krwioobiegu i mózgu ma podobne działanie do narkotyków. Jest to główny powód przywiązania do określonych potraw np. chleb, serek homogenizowany, ciastka, pizza.
Zanim jednak zdecydujemy się wprowadzić dietę ważną rzeczą byłoby przeprowadzenie badań dziecku w celu zdiagnozowanie obecności peptydów w moczu.

Dieta bezglutenowa
Produkty dozwolone: Ziemniaki w każdej postaci, jajka, warzywa, owoce, kukurydza, oleje roślinne, przyprawy naturalne, orzechy, ryż(najlepiej ciemny).
Produkty niedozwolone: pieczywo, wszelkie słodycze, budyń, kisiel, ketchup, musztarda, pizza, makaron.
Dieta bezmleczna
Produkty dozwolone: mleko ziemniaczane, kokosowe, ryżowe, migdałowe, z soczewicy i kozie wraz z jego przetworami, margaryny bezmleczne i olej ryżowy.
Produkty niedozwolone: mleko i jego przetwory(kefiry, jogurty naturalne, sery białe oraz żółte, śmietany, masło.
Dieta bezcukrowa
Należy unikać cukru i wszelkich produktów słodzonych. Bezpiecznym zamiennikiem cukru jest Ksylitol lub Stevia.

Pamiętaj, że nie każde autystyczne dziecko wymaga diety. Najpierw skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi czy zastosowanie odpowiedniej diety dla twojego dziecka jest koniecznością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz