J. Moor w książce Śmiech,
zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym podała kilka kryteriów
przydatnych przy wyborze zabawek dla dzieci autystycznych. Zamieszczę tutaj fragment
tej książki w nadziei, że okaże się przydatny.
- Zabawki nie powinny wymagać zbyt skomplikowanych czynności manualnych, ponieważ staną się dla dziecka źródłem frustracji. Wszelkiego rodzaju figurki, elementy serwisów dla lalek itp. muszą być odpowiednio duże, tak aby dziecko nie miało problemów z braniem ich do ręki. Nawet jeśli przeznaczeniem danej zabawki jest wyrabianie precyzji ruchów, np. poprzez wiązanie lub przeplatanie sznurków i nawlekanie koralików, zadbaj o to, by nie stawiały maluchowi wygórowanych wymagań. Niech będą to więc paciorki z dużymi otworami, a jeśli chodzi o sznurek do przewlekania, spróbuj okleić końcówkę taśmą klejącą, żeby się nie rozdwajał. Twoja dbałość i czujność w doborze wszystkich tych przedmiotów da dziecku większą szansę na wykonanie postawionego mu zadania bez zbędnej frustracji i odwracania uwagi, co będzie owocować jego rosnącą pewnością siebie.
- Zabawki składające się z elementów, które mają do siebie pasować, mieścić się jeden w drugim czy łączyć ze sobą, powinny być rzeczywiście dobrze dopasowane i nie wymagać dociskania i dodatkowych manipulacji. Jeśli za każdym razem musisz pomagać w dociskaniu kiepsko wykonanych elementów, nie dziw się, że dziecko zacznie się denerwować albo po prostu straci zainteresowanie całą zabawą.
- Dzieci autystyczne wolą zabawki realistyczne od takich, które wymagają wzmożonego wysiłku wyobraźni – kupując, powiedzmy, zabawkowy telefon, wybierz ten, który jak najbardziej przypomina prawdziwy, a nie jakieś nieziemsko kolorowe urządzenie z korbką, kukułką i pozytywką.
- Zabawki powinny być wizualnie stonowane – niech będzie to więc np. jednokolorowy, „skromny” serwis do herbaty, a nie „ekstrawagancki” zestaw w absorbujące uwagę wzorki.
- Zabawki nie powinny mieć słabo przymocowanych elementów ani delikatnych, podatnych na uszkodzenie części.
- Układanki powinny składać się ze sztywnych, płaskich i odpowiednio dużych elementów i ułatwiają ich dopasowanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz